SMD2SW.020 .4OZ
DigiKey Part Number
SMD2SW.020.4OZ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD2SW.020 .4OZ
Description
SOLDER WIRE POCKET PACK 60/40 TI
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Leaded No-Clean, Water Soluble Wire Solder Sn60Pb40 (60/40) 24 AWG, 25 SWG Tube, 0.4 oz (11.34g)
Category
Diameter
0.020" (0.51mm)
Manufacturer
Chip Quik Inc.
Melting Point
361 ~ 370°F (183 ~ 188°C)
Series
Flux Type
No-Clean, Water Soluble
Packaging
Bulk
Wire Gauge
24 AWG, 25 SWG