ED1V101MP26311U
DigiKey Part Number
4191-ED1V101MP26311UCT-ND - Cut Tape (CT)
4191-ED1V101MP26311UTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1V101MP26311U
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL TH
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1.59Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
192.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
385 mA @ 100 kHz
Impedance
220 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.59Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C