EKXJ401ELL220MJ25S
DigiKey Part Number
565-4986-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKXJ401ELL220MJ25S
Description
CAP ALUM 22UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 12000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKXJ401ELL220MJ25S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
537.5 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C