EKMQ630ELL102ML25S
DigiKey Part Number
565-EKMQ630ELL102ML25S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKMQ630ELL102ML25S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EKMQ630ELL102ML25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
930 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.395 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
63 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C