APSG250ELL221MH08S
DigiKey Part Number
565-APSG250ELL221MH08S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG250ELL221MH08S
Description
CAP ALUM POLY 220UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 18mOhm 15000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG250ELL221MH08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
15000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
377 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.77 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm