APSG160ELL561MH08S
DigiKey Part Number
565-APSG160ELL561MH08S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APSG160ELL561MH08S
Description
CAP ALUM POLY 560UF 20% 16V TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
560 µF 16 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 20000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
APSG160ELL561MH08S Models
Category
Lifetime @ Temp.
20000 Hrs @ 105°C
Manufacturer
Chemi-Con
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
400 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Type
Polymer
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Capacitance
560 µF
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.354" (9.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm