CF30D00212AX
DigiKey Part Number
1864-CF30D00212AX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF30D00212AX
Description
POWER ELECTROMECHANICAL RELAYS S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
25 ms
Coil Voltage
Release Time
25 ms
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
ATEX, CE, TUV, UL
Load - Max Switching
8310VA
Relay Type
Coil Current
139.5 mA
Coil Resistance
86 Ohms