GMC21X5R106M6R3NT
DigiKey Part Number
4713-GMC21X5R106M6R3NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC21X5R106M6R3NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC21X5R106M6R3NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC21X5R106M6R3NT
Description
CAP0805 X5R 10UF 20% 6.3V
Detailed Description
10 µF ±20% 6.3V Ceramic Capacitor X5R 0805 (2012 Metric)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)