GMC10CG561G50NT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cal-Chip Electronics, Inc.
In Stock: 10,000
Datasheet
Parametric Equivalent
Walsin Technology Corporation
In Stock: 0
Datasheet
KEMET
KEMET
YAGEO
Murata Electronics
Murata Electronics
Walsin Technology Corporation
Vishay Vitramon
In Stock: 555
Vishay Vitramon
560 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
GMC10CG561G50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC10CG561G50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC10CG561G50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC10CG561G50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC10CG561G50NT
Description
CAP0603 COG 560PF 2% 50V
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)