C0603T561G5GCLTU
DigiKey Part Number
399-C0603T561G5GCLTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0603T561G5GCLTU
Description
CAP CER 0603
Detailed Description
560 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
C0603T561G5GCLTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Low ESL
Packaging
Tape & Reel (TR)
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.034" (0.87mm)