GMC02CG1R2B50NT
DigiKey Part Number
4713-GMC02CG1R2B50NTTR-ND - Tape & Reel (TR)
4713-GMC02CG1R2B50NTCT-ND - Cut Tape (CT)
4713-GMC02CG1R2B50NTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GMC02CG1R2B50NT
Description
CAP0201 COG 1.2PF .1PF 50V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.2 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric)
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.013" (0.33mm)