PTT-10482/PTT-10482-C_LID OFF
PTT-10482
DigiKey Part Number
377-2775-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTT-10482
Description
JUNCTION BOX ABS 3.85"L X 2.71"W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Junction Box Plastic, ABS Gray Cover Included 3.850" L x 2.710" W (97.79mm x 68.83mm) X 1.690" (42.93mm)
Category
Design
Cover Included
Mfr
Material
Series
Color
Gray
Packaging
Bulk
Thickness
0.119" (3.02mm)
Part Status
Active
Features
Sealed, Terminals - 4
Container Type
Junction Box
Ratings
Size / Dimension
3.850" L x 2.710" W (97.79mm x 68.83mm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Height
1.690" (42.93mm)
Weight
0.228 lb (103.42 g)
Area (L x W)
10.4in² (67cm²)