531202B02500G | |
|---|---|
DigiKey Part Number | HS382-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 531202B02500G |
Description | HEATSINK TO-220 POWER W/PINS BK |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Heat Sink TO-220, TO-202 Aluminum 5.0W @ 40°C Board Level, Vertical |
Datasheet | Datasheet |
Category | Width 1.375" (34.93mm) |
Mfr | Fin Height 0.500" (12.70mm) |
Packaging Bulk | Power Dissipation @ Temperature Rise 5.0W @ 40°C |
Part Status Active | Thermal Resistance @ Forced Air Flow 4.00°C/W @ 600 LFM |
Type Board Level, Vertical | Thermal Resistance @ Natural 7.50°C/W |
Package Cooled | Material |
Attachment Method Bolt On and PC Pin | Material Finish Black Anodized |
Shape Rectangular, Fins | Base Product Number |
Length 2.000" (50.80mm) |