SMLJ28CA
DigiKey Part Number
SMLJ28CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ28CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ28CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ28CA
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC
Detailed Description
45.4V Clamp 66A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ28CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
66A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V