SMLJ24CA
DigiKey Part Number
SMLJ24CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ24CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ24CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ24CA
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMC
Detailed Description
38.9V Clamp 77.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ24CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V