SMLJ24CA-Q
DigiKey Part Number
SMLJ24CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMLJ24CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
SMLJ24CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ24CA-Q
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Detailed Description
38.9V Clamp 77.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
EDA/CAD Models
SMLJ24CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
77.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V