SMLJ22CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMLJ22CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMLJ22CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMLJ22CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMLJ22CA-Q
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Detailed Description
35.5V Clamp 84.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMLJ22CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
84.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
22V
Voltage - Breakdown (Min)
24.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35.5V