SMCJ28CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMCJ28CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMCJ28CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMCJ28CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ28CA-Q
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 33.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ28CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V