SMCJ17CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
27.6V Clamp 54.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
Bourns SMxJ-Q Series Diodes | Digi-Key Daily
SMCJ17CA-Q
DigiKey Part Number
SMCJ17CA-Q-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ17CA-Q
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SMCJ17CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17V
Voltage - Breakdown (Min)
18.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.6V