SMBJ54CA
DigiKey Part Number
SMBJ54CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ54CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ54CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
87.1V Clamp 6.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ54CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V