SMBJ36CA
DigiKey Part Number
SMBJ36CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ36CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ36CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ36CA
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
58.1V Clamp 10.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMBJ36CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
58.1V