SMBJ33CA-Q is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Direct
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Central Semiconductor Corp
Similar
Comchip Technology
Microchip Technology
Microchip Technology
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
53.3V Clamp 11.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
Bourns SMxJ-Q Series Diodes | Digi-Key Daily
SMBJ33CA-Q
DigiKey Part Number
SMBJ33CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ33CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ33CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ33CA-Q
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMBJ33CA-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.3A