SMAJ45CA
DigiKey Part Number
SMAJ45CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ45CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ45CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ45CA
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72.7V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ45CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
Yes
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Surface Mount
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
45V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
50V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
72.7V