SMAJ24CA
DigiKey Part Number
SMAJ24CABTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMAJ24CABCT-ND - Cut Tape (CT)
SMAJ24CABDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ24CA
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMAJ24CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Mounting Type
Surface Mount
Bidirectional Channels
1
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V