SF-3812F2500T-2
DigiKey Part Number
SF-3812F2500T-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SF-3812F2500T-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SF-3812F2500T-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SF-3812F2500T-2
Description
FUSE BRD MT 25A 250VAC/80DC 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 A 250 V 80 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SF-3812F2500T-2 Models
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 130A DC
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Melting I²t
625.0
Part Status
Active
Approval Agency
cUL, UL
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.398" L x 0.122" W x 0.122" H (10.10mm x 3.10mm x 3.10mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0024 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V