SA2-3600-CLT-STD
DigiKey Part Number
118-SA2-3600-CLT-STDTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SA2-3600-CLT-STDCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SA2-3600-CLT-STD
Description
GDT 3600V 5KA 2 POLE TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 3600 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SA2-3600-CLT-STD Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Bourns Inc.
Number of Poles
2
Series
Fail Short
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Axial Cylinder
Voltage - DC Spark Over (Nom)
3600 V
Base Product Number
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)