ERZ-E11A621SC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
620 V 5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Radial, Disc
ERZ-E11A621SC
DigiKey Part Number
10-ERZ-E11A621SC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A621SC
Description
VARISTOR 620V 5KA RADIAL DISC
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
682 V
Current - Surge
5 kA
Series
Energy
190J
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
385 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
505 V
Varistor Voltage (Min)
558 V
Package / Case
Radial, Disc
Varistor Voltage (Typ)
620 V