PVG3A203C01R00
DigiKey Part Number
490-2650-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2650-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2650-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PVG3A203C01R00
Description
TRIMMER 20K OHM 0.25W J LEAD TOP
Detailed Description
20 kOhms 0.25W, 1/4W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.142" x 0.134" Face (3.60mm x 3.40mm)
Tolerance
±20%