3361P-1-203GLF
DigiKey Part Number
3361P-203GLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
3361P-203GLFCT-ND - Cut Tape (CT)
3361P-203GLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3361P-1-203GLF
Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W GW TOP ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 kOhms 0.5W, 1/2W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
3361P-1-203GLF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
20 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.277" x 0.264" Face (7.04mm x 6.70mm)
Tolerance
±10%