PCW1J-B24-BAB503L
DigiKey Part Number
PCW1J-B24-BAB503L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCW1J-B24-BAB503L
Description
POT 50K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.75W, 3/4W PC Pins
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PCW1J-B24-BAB503L Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Manufacturer
Bourns Inc.
Temperature Coefficient
±1000ppm/°C
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.750" (19.05mm)
Power (Watts)
0.75W, 3/4W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
M9 x 0.75
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Rectangular - 0.920" x 0.874" Face (23.37mm x 22.20mm)