MOV-07D511K
DigiKey Part Number
MOV-07D511K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-07D511K
Description
VARISTOR 510V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-07D511K Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Manufacturer
Bourns Inc.
Energy
30J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
120 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
561 V