V320LT7P
DigiKey Part Number
F11668TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11668CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V320LT7P
Description
VARISTOR 510V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
510 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
25J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
65 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
420 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V