CDSOT23-SLVU2.8
DigiKey Part Number
CDSOT23-SLVU2.8TR-ND - Tape & Reel (TR)
CDSOT23-SLVU2.8CT-ND - Cut Tape (CT)
CDSOT23-SLVU2.8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDSOT23-SLVU2.8
Description
TVS DIODE 2.8VWM 21VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDSOT23-SLVU2.8 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
3pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.8V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)