CDNBS08-SLVU2.8-4
DigiKey Part Number
CDNBS08-SLVU2.8-4TR-ND - Tape & Reel (TR)
CDNBS08-SLVU2.8-4CT-ND - Cut Tape (CT)
CDNBS08-SLVU2.8-4DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDNBS08-SLVU2.8-4
Description
TVS DIODE 2.8VWM 21VC 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21V Clamp 30A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDNBS08-SLVU2.8-4 Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
6pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
4
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
2.8V (Max)
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Breakdown (Min)
3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30A (8/20µs)