CD214L-T60ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Bourns Inc.
In Stock: 10,403
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Taiwan Semiconductor Corporation
96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214L-T60ALF
DigiKey Part Number
CD214L-T60ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214L-T60ALF
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214L-T60ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V