CD214C-T90ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 13,747
Littelfuse Inc.
In Stock: 1,517
Littelfuse Inc.
Comchip Technology
146V Clamp 10.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T90ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T90ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T90ALF
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T90ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V