CD214C-T54ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 59,430
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 500
87.1V Clamp 17.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
CD214C-T54ALF
DigiKey Part Number
CD214C-T54ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214C-T54ALF
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CD214C-T54ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
54V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
60V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
87.1V