CD214A-T7.5ALF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 7,343
Datasheet
12.9V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
TO-214AC SMA
CD214A-T7.5ALF
DigiKey Part Number
CD214A-T7.5ALF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD214A-T7.5ALF
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9V DO214AC
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CD214A-T7.5ALF Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
400W
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
7.5V
Package / Case
DO-214AC, SMA
Voltage - Breakdown (Min)
8.33V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
12.9V