CD143A-SR12
DigiKey Part Number
CD143A-SR12TR-ND - Tape & Reel (TR)
CD143A-SR12CT-ND - Cut Tape (CT)
CD143A-SR12DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CD143A-SR12
Description
TVS DIODE 12VWM 30VC SOT143
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-143
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CD143A-SR12 Models
Category
Power - Peak Pulse
500W
Mfr
Power Line Protection
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Ethernet
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
10pF @ 1MHz
Type
Steering (Rail to Rail)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V (Max)
Package / Case
TO-253-4, TO-253AA
Voltage - Breakdown (Min)
13.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
30V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A (8/20µs)