5.0SMDJ33CA-Q
DigiKey Part Number
5.0SMDJ33CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
5.0SMDJ33CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
5.0SMDJ33CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ33CA-Q
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 93.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ33CA-Q Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
93.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V