3590S-2-202L
DigiKey Part Number
3590S-2-202L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3590S-2-202L
Description
POT 2K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Detailed Description
2k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Wirewound 2W Solder Lug
EDA/CAD Models
3590S-2-202L Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Resistance (Ohms)
2k
Tolerance
±5%
Actuator Length
0.812" (20.63mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.2497" (6.34mm)
Size - Body
Round - 0.875" Dia (22.23mm)