1.5SMC62CA
DigiKey Part Number
1.5SMC62CABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC62CABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC62CABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC62CA
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
85V Clamp 17.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC62CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V