1.5SMC36CA-Q
DigiKey Part Number
118-1.5SMC36CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC36CA-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC36CA-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC36CA-Q
Description
TVS DIODE 30.8VWM DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49.9V Clamp 30.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
30.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30.8V
Voltage - Breakdown (Min)
34.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
49.9V