1.5SMC20CA
DigiKey Part Number
118-1.5SMC20CATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC20CACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC20CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC20CA
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27.7V Clamp 54.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC20CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V