1.5SMC200A
DigiKey Part Number
118-1.5SMC200ATR-ND - Tape & Reel (TR)
118-1.5SMC200ACT-ND - Cut Tape (CT)
118-1.5SMC200ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC200A
Description
TVS DIODE 171VWM 274VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
274V Clamp 5.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC200A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
171V
Voltage - Breakdown (Min)
190V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
274V