PM5R3-YGW12.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 115
Datasheet
Parametric Equivalent
Bivar Inc.
In Stock: 84
Datasheet
In Stock: 396
LED Panel Indicator Green, Yellow Diffused 40° 2.1V Green, 2V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Wire Leads - 12" (304.80mm)
PM5R3-YGW12.0
DigiKey Part Number
492-1289-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5R3-YGW12.0
Description
LED PNL IND GRN/YLW DIFF 5MM LDS
Detailed Description
EDA/CAD Models
PM5R3-YGW12.0 Models
Category
Voltage
2.1V Green, 2V Yellow
Manufacturer
Current
30mA Green, 30mA Yellow
Panel Cutout Dimensions
0.25" (6.35mm)
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Lamp Color
Green, Yellow
Wavelength - Peak
568nm Green, 590nm Yellow
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)