YNV05T10-0G
DigiKey Part Number
YNV05T10-0G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YNV05T10-0G
Description
DC DC CONVERTER 0.7525-3.63V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7525 ~ 3.63V 10A 3V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YNV05T10-0G Models
Category
Power (Watts)
36 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Efficiency
95.5%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SIP Module
Voltage - Input (Min)
3V
Size / Dimension
2.00" L x 0.28" W x 0.54" H (50.8mm x 7.1mm x 13.6mm)
Voltage - Input (Max)
5.5V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
10A