VQA2-5-D1505-S
DigiKey Part Number
179-VQA2-5-D1505-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VQA2-5-D1505-S
Description
DC-DC ISOLATED, 2 W, 4.5~5.5 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -5V 80mA, 40mA 4.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VQA2-5-D1505-S Models
Category
Current - Output (Max)
80mA, 40mA
Mfr
Power (Watts)
1.4 W
Series
Voltage - Isolation
7 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.28" W x 0.40" H (19.7mm x 7.1mm x 10.2mm)