VOF-S25B-12-PB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 2.1A 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
VOF-S25B-12-PB
VOF-S25B-12-PB
VOF-S25B-12-PB
DigiKey Part Number
179-VOF-S25B-12-PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-S25B-12-PB
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-S25B-12-PB Models
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
84%
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.10" W x 0.98" H (50.8mm x 27.9mm x 24.9mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, SIQ, TUV, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1; 61000-6-2; 61204-3; 62368-1
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
2.1A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
25 W