VOF-20B-S24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 850mA 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
VOF-20B-S24
DigiKey Part Number
179-VOF-20B-S24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VOF-20B-S24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 20W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VOF-20B-S24 Models
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
86.06%
Size / Dimension
2.33" L x 1.67" W x 0.90" H (59.2mm x 42.3mm x 22.9mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
850mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
20 W